2024-10-03

spmedia

Mleko i gniazdko, czyli co nieco o regulacji

Kiedy zapraszamy Was na pierwszą konsultacje LOGOLAKTA, którą prowadzi położna i logopeda, prosimy Was o przyniesienie odrobiny odciągniętego mleka lub mieszanki. Po co nam to mleko? Będziemy sprawdzać odruchowe reakcje oralne, ssanie nieodżywcze na palcu i na cylindrycznym smoczku – kiedy maluch czuje zapach mleka takie badanie jest łatwiejsze do przeprowadzenia. 

Ważnym aspektem wspierania ssania u niemowląt jest dbałość o komfort i emocje dziecka. W trakcie badania, kiedy dziecko zaczyna płakać lub pokazuje oznaki stresu, np. ziewa, ulewa lub pręży się, przerywamy procedurę. 

Podajemy palec lub smoczek do ssania. Czasami jesteśmy w stanie koregulować malucha przez zwilżenie palca mlekiem i proponowanie ssania nieodżywczego. Jeśli dziecko jest wyjątkowo niespokojne, kontynuujemy badanie na rękach rodzica. 

Staramy się uspokoić płaczące dziecko, zanim mama przystawi je do piersi lub zanim rodzic poda butelkę. 

Pokazujemy rodzicom, jak mogą spróbować wyciszyć maleństwo. Czasami w trakcie wizyty uczymy, jak mogą gniazdować malucha. Bywa, że zamiast na przewijaku, badamy noworodka w gniazdu. Przed badaniem pytamy dziecko o pozwolenie, staramy się nawiązać kontakt wzrokowy, a starsze maluchy zachęcić do dialogu mimiczno-wokalicznego. Podczas stymulacji intraoralnych wykorzystujemy zapach i smak mleka, ssanie nieodżywcze i ciche śpiewanie, rytmiczne rymowanki lub muzykę. Tak, tak, chociaż nie mamy wyjątkowych umiejętności wokalnych, w trakcie wizyty możesz usłyszeć, jak śpiewamy – czasami melodia i rytm pomaga w nauce prawidłowego wzorca ssania.

Chcemy w trakcie oceny Twojego malucha zadbać, jak tylko możemy o jego komfort.

Podobne artykuły