2024-09-19
spmedia
Pierwsze godziny po porodzie a karmienie?
Ludzkie noworodki, podobnie jak inne ssaki, posiadają wrodzone biologiczne mechanizmy, dzięki którym bezpośrednio po narodzinach są w stanie samodzielnie odnaleźć brodawkę sutkową i rozpocząć ssanie piersi. Warunkiem powodzenia jest kontakt skóra do skóry, będący początkiem wędrówki do piersi. W czasie pierwszej godziny po porodzie noworodek na zmianę doświadcza okresów aktywności i odpoczynku, przechodząc przez dziewięć instynktownych, behawioralnych momentów (9 instictive phases):
- płaczu
- relaksacji
- przebudzenia
- aktywności
- pełzania w kierunku piersi
- odpoczynku
- zapoznania się z brodawką sutkową
- ssania
- spania
Dopiero w fazie ósmej, średnio pomiędzy 60. a 90. minutą życia, noworodek przystawia się do piersi i rozpoczyna ssanie. Wiele czynników prenatalnych i okołoporodowych może wpływać na odpowiedź neurobehawioralną noworodka. Oddzielanie matki i dziecka i zakłócanie tego wrażliwego czasu po porodzie zmniejsza odsetek dzieci, które z powodzeniem rozpoczęły ssanie piersi i może mieć znaczenie w kontekście prawidłowego wzorca ssania u noworodka, laktacji i karmienia piersią. Proces wspierają okołoporodowe wysokie stężenia katecholamin u noworodka i oksytocyny u matki.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu opieki okołoporodowej w Polsce stanowi o prawie kobiet i dzieci do nieprzerwalnego, dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry. Kontakt skóra do skóry powinien być szczególnie chroniony i wspierany.